زياده !‌ آف بخونين!

فرض كنيد كه زبانم لال 19.gifبراي مدتي مجبور به تحمل حبس و زندان هستيد يا يك آدم ناجور مثل هيتلر شما را  به يك اردوگاه فرستاده و مجبوريد كه در آنجا زندگي كنيد. به دور از امكانات و تجهيزات... چه مي كنيد ؟
 اغلب ما دچار يه جور نا اميدي و ياس مي شيم و زندگي و زمين و زمان را مقصر قلمداد مي كنيم كه : 

«اي فلك خانه ات خراب شود .... دل تو همچو ما كباب شود»

و  ديگه به روزمرگي مي افتيم و تمام نقشه ها رو  نقش بر آب مي بينيم. اما اين جاست كه تفاوت آدم با فكر و خلّاق با آدم معمولي آشكار مي شود. مثل كي ؟  مثل مهندس تراختنبرگ .
اين آقا يك شرح حال با حال دارد كه خلاصه و مختصرش اين جوريه : 


«  ياكوف تراختنبرگ ( Jakow Trachtenberg ) بر خلاف اسم آلماني اش متولد روسيه است. او در 17 ژوئن 1888 در شهر اودسا ( Odessa )  متولد شد. مهندسي معدن را در مؤسسة سنت پترزبورگ  به اتمام رساند و به عنوان مهندس در يك كارگاه كشتي سازي مشغول به كار شد.
در جنگ جهاني اول به برلين رفت . در همان زمان براي يادگيري زبان خارجي ، شيوه اي آسان را طرح كرد كه هنوز هم بكار مي رود.
جنگ جهاني دوم او را هم از تبعاتش بي نصيب نگذاشت و مدتي را در اردوگاه هاي نازي ها به سر برد. او در خلال اسارتش در 22 زندان و اردوگاه كار اجباري، فراز و نشيب هاي بسياري پشت سر گذراند اما در همين زمان با استفاده از چوب كبريت و نوشتن برديوار ، بدون استفاده از كاغذ و قلم ، روشي آسان و سريع براي اعمال حساب ابداع كرد.
تراختنبرگ براي اولين بار و در همان اردوگاه  فلوختينگ ، اين روش را به همبنديهايش ياد داد.
پس از رهايي از تبعيد به سوييس نقل مكان كرد و به سال 1950 در شهر زوريخ ، مؤسسه اي رياضي بنا كرد و در آن به آموزش روش خود پرداخت.
سال ۱۹۵۳ آخرين سال حياتش بود.روش او در حساب متكي بر ذهن فرد و استفاده كردن از انگشتان دست است. يكبار در تماشاخانه اي در زوريخ برنامه اي ترتيب داد كه شاگردانش در حضور اساتيد رياضي سوييس او را سر بلند كردند. دو روز بعد  مؤسسه را افتتاح كرد كه با استقبال غيرمنتظرة بسياري از رياضي دانان مشهور و دانشمنداني همچون انيشتين رو به رو شد.».
 اگر جوياي اطلاعات بيشتري از او هستيد به اين مقاله مراجعه كنيد : كه  مقاله ای جالب و نسبتاً مفصل در باب شرح حال و زندگي اوست:

http://www.speed-math.com/index.php?page=content_story.inc


روش او نه تنها به تكامل و فعالتر شدن بخش هايي از ذهن منجر مي شود كه حتي باعث اعتماد به نفس بيشتر در افرادي كه مي ترسند مبادا در زندگي موفق نگردند، مي شود. ممكن است در ابتدا اين شيوه كمي سردرگم و طولاني به نظربيايد اما با تكرار و استمرار ،به مرور ،اثر خود را نشان مي دهد.

يكي از مشكلاتي كه ما دچارش هستيم ، عدم استفاده درست از وقت هاي به اصطلاح مرده است. به عنوان مثال زماني كه در تاكسي و اتوبوس يك مسير طولاني را طي مي كنيم يا در مسافرتيم و خيلي جاها و وقتهاي ديگر مي توانيم با يك مقدار اراده و كمي هم حوصله با چاشني تكرار ، از اين زمان هاي به ظاهر بلااستفاده ، بهترين و بيشترين بهره را ببريم. هستند افرادي كه در اين مواقع به حفظ قرآن ، ديوان حافظ ،لغات انگليسي و... مي پردازند. روش سريع تراختنبرگ در حساب هم يكي از آن چيزهايي است كه در اين جور مواقع مي تواند به دردمان بخورد.
خوشبختانه به همت مجلة با سابقة دانشمند و به پايمردي يكي از هموطنان با ذوقمان به نام محمد باقري ، كتاب " روش سريع تراختنبرگ در حساب "  در سال 1371 به چاپ رسيده و بعداً هم تجديد چاپ شده است.
متأسفانه  جستجو براي يافتن عكسي از اين دانشمندِ كمتر مشهور به جايي نرسيد و تصاويري هم كه مربوط به محل زندگي او بود، به دليل كيفيت پايينشان ارزش اسكن كردن نداشت .
براي دوستاني كه علاقمند به آشنايي بيشتر با اين دانشمند و چگونگي شيوه محاسباتي او در حساب مي باشند ، نشاني هاي زير معرفي مي گردند:


1-

مطالبي كوتاه در مورد او به زبان آلماني .  
2-  اينجا هم به افرادي كه دربارة او سوالاتي داشته اند پاسخهايي ارايه شده است كه البته زياد كامل نيست. 
 3-در اين پايگاه هم اطلاعات نسبتاً مفيدي ارايه شده است:
 

 

4-در اينجا هم اطلاعاتي وجود دارد اما بيشتر از بقيه نيست!


5- نمونه اي از روش محاسباتي تراختنبرگ را در اينجا ببينيد .
6- باز هم اطلاعاتي مختصر به همراه نظرات ديگران كه اين دوميش خالي از لطف نيست.
7- يك پايگاه ديگر با همان اطلاعات مختصر 
8-  فرومي با عنوان : http://mathforum.org/dr.math/faq/faq.trachten.html

 و اما نشاني هاي فارسي :

1-معرفي اجمالي تراختنبرگ به زبان فارسي 
2- دو نشاني كه از دو وبلاگ جداگانه است اما انگار متعلق به يك نفر است . با ذكر مثال و نقل خاطره اي جالب از يك آبدارچي !
اولي در اينجا  و دومي را هم در اين صفحه  مشاهده كنيد.  

سه كتاب از وي در كتابخانة دانشگاه زوريخ موجود است با اين عناوين :
آموزش محاسبة سريع براي همگان  چاپ 1945
آموزش زبان روسي به روش جديد چاپ 1945
تبليغـات دروغيـن چاپ 1933
او در اين كتاب اخير مجموعه اي از پيام ها ، نامه ها و مقالات را گرد آوري كرده حاكي از اين كه حكومت آلمان هيچ گونه آزار محدوديتي در حق يهوديان و ساير اقليت هاي اين كشور روا نمي دارد. او انگيزة خود را از تدوين كتاب، حق شناسي نسبت به كشوري كه 14 سال ميزبان او و ديگر مهاجران بوده اعلام كرده است. پس از يك سال ماندن در آلمان را خطرناك يافت و به اتريش و سپس به يوگسلاوي گريخت اما سر انجام در چنگ گشتاپو گرفتار آمد!
اين عبارت پند آموز از او نقل شده است كه :

نگاه كن و بپرس،‌دوست بدار و گذشت كن ، بياموز و پيش برو.

طرح جلد كتاب تراختنبرگ

منابع : اينترنت و مقدمه كتاب روش سريع تراختنبرگ در حساب

/ 22 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
t-money

خواندن ایمیل از ساده ترین راههای درامد است چون نه نیاز به داشتن سایت دارد و نه نیاز به سرمایه . فقط کافیست که در یکی از سایتهای شرکتهای تبلیغاتی عضو شوید و هر چند وقت یکبار با چک کردن ایمیل و کلیک روی لینک داده شده مبلغی به حساب خود واریز کنید . به سايت ما سر بزنيد .

آشنا

سلام.تحقيق جالبی بود.فردوس جان!حتما يه سر بزن...

یه رهگذر

سلام . خسته نباشيد . مطالب رو می خونم .. موفق باشيد

الهام

سلام... قبلا درباره ش شنيده بودم اما نمی دونستم تو يه همچين شرايطی کار ميکرده... عجب آدمی بوده!‌ برم ياد بگيرم ازش!

عطيه

آقا ميگم بی معرفت شده بودين ديگه!!!!(شوخي كردم ميخواستم احساسات شما رو جريحه دار كنم!!موفق شدم ها:d)در مورد لينك هم اختيار دارين ....ميگم وبلاگتون رو با اين كار از رونق نندازيد:d......سر بزنيد تند!! تند!!

عطيه

راستي من هميشه ديكته ام بيست بوداا!!.....نميدونم چرا اشتباه تايپ كردم؟فكر كنم تو اين يه مورد يعني گيجي!(البته ببخشيدا!) شبيه هميم....اين جريان كد درون عكس چيه ؟؟ مُد شده؟؟؟؟؟

سید روح الله

سلام............ من *بلد*م تا چل بشمرم شما چی؟

طلبه نت

سلام اطلاع رسانی خوبی بود جدا استفاده کردم....از وقتی که صرف کرديد برای تهيه تشکر ميکنم

بهار

مرسيييييييييييييييييييييييييييييييی!